מקרים מיוחדים

 תולעת הפארק של צ'אפי

צ'אפי כלב מתוק בן 12 הגיע למרפאה עם תלונה על שיעולים כרוניים מזה כחצי שנה.
ביצענו צילום בית חזה ובו נראתה מסה שהעלתה לנו חשד לתולעת הפארק אך משום שהסימנים הקלינים לא כל כך התאימו, המשכנו הלאה לבדיקה אנדוסקופית שהעלתה את התמונות החד משמעיות הללו.
כלבים עלולים לפגוש בטיולים היומיים חומרים אורגניים שונים שהם אוכלים בשמחה, גם חיפושיות זבל מחפשות מזון ולעיתים נבלעות ע"י כלב בטעות. אם החיפושית נגועה בתולעת הפארק הכלב ידבק גם כן.
כלבים רבים שנדבקו בטפיל לא מראים תסמינים חיצוניים זמן רב כמו צ'אפי שלנו, עד שהנזק רב. התסמינים מגוונים ורבים, ולא יחודיים. לכן מאוד קשה גם לאבחן את המחלה.
התולעת יכולה לגרום ל-
נזק לאבי העורקים- עלול לגרום דימום ומוות פתאומי.
נזק לחוט השדרה- עלול לגרום לחולשה, שיתוק.
גושים (גרנולומות) בוושט שגורמים להקאות חוזרות ומתמשכות עד ירידה במשקל של הכלב, שלשול, קשיי בליעה, הפרשת ריר, קשיי נשימה, שיעולים.
הגושים עלולים להפוך כעבור זמן מה לגידולים סרטניים.

בסרטון ניתן לראות את הבדיקה האנדוסקופית של צ'אפי שבה מתגלה מושבה של תולעת הפארק.

בקיצור חברים אל תשכחו להקפיד לטפל בכלבכם! הטיפול המונע נכלל במנוי השנתי ולכן אין סיבה להתעכב (:

חסימה בדרכי השתן של רקס

רקס חתול בן שנתיים וחצי, שמנמן וחמוד להפליא הגיע למרפאה שהוא לא מרגיש טוב, בבוקר אפילו הקיא.

מיד עם הבדיקה הראשונית תוך כדי מישוש הבטן הורגשה שלפוחית שתן ענקית וכואבת, סימן שהוא אופייני מאוד לחסימות שתן אצל חתולים זכרים.

טישטשנו את רקס ולקחנו בדיקת דם לקבלת מידע נוסף על מצבו, בדיקות הדם הראו עליה מאוד גדולה במדד הקריאטינין, שהוא מדד לתפקודי כליות.

מיד החדרנו קטטר והתחלנו שטיפות של שלפוחית השתן, חיברנו אותו לנוזלים ובמשך שלושה ימים היה מאושפז אצלנו עם נוזלים לווריד וקולר אליזבת על ראשו. במשך השלושה ימים שהוא היה מאושפז בדקנו את מצב הקריאטנין בדם שלו וראינו שהמצב השתפר משמעותית כל יום.

רק אחרי שווידאנו שהקריאטנין חזר למצבו האופטימלי שחררנו את רקס בחזרה לבעליו עם הוראות לאכול מזון מיוחד לתפקדי השתן והכליות.

בסופו של דבר רקס עכשיו בסדר ומרגיש מצוין! אך חייב להמשיך לאכול מזון מיוחד, אם תחזור התופעה יכול להיות שיהיה צורך בביצוע ניתוח בו מרחיבים את דרכי השתן על ידי שינוי מבנה הפין..

חסימה בדרכי השתן של חתולים הוא אחד המצבים הנפוצים שווטרינרים נתקלים בהם. חסימה של דרכי השתן קיימת כמעט אך ורק בזכרים, בעיקר בחתולים מסורסים ושמנים, ומופיעה לרוב בגיל 2-5 שנים. טיפול ותזונה נכונים יכולים למנוע את התופעות ואילו השגחה ותשומת לב להתנהגות שונה של החתול יצילו את חייו. היו ערניים ושכולם יהיו בריאים.

בעיות בלב של סטאר

סטאר היא כלבה קטנה ומתוקה בת 15 . לפני כ 3 שנים במהלך בדיקה שגרתית אובחנה איוושה בליבה. הבעלים גם סיפרה שלאחרונה סטאר משתעלת שיעול יבש מספר פעמים ביום ושיש ירידה בפעילות אותה ייחסה הבעלים לגילה המתקדם.

צילום בית חזה לא הותיר מקום לספק – הלב היה מוגדל ונראה היה כי יש התחלה של בצקת ריאות שהיא תוצאה של תפקוד לב לקוי. סטאר הועלתה מיד על תרופות (ממש כמו בני אדם) להורדת לחץ הדם ולשיפור תפקוד הלב ובהמשך עברה גם אבחון באמצעות אקו אצל ד"ר יעל גולני, הקרדיולוגית שהגיעה למרפאה וביצעה את הבדיקה.

בזכות התרופות והטיפול המסור מצב רוחה השתפר וכך גם כוחותיה ששבו אליה. סטאר המשיכה לחיות כמה שנים טובות נוספות לאחר האבחון עד שנפטרה בשיבה טובה כמעט בגיל 16.

כיצד נחשוד בבעיית לב:

ראשית בכל פעם שכלבכם עובר חיסון או מגיע למרפאה מסיבה כלשהי הוא גם נבדק . בבדיקה זו ייבדקו צבע הריריות (חניכיים בהירות- מעיד על חיוורון, אשר עשוי לנבוע מלחץ דם נמוך), וכן נאזין למשך כמה שניות ללב. במרבית בעיות הלב הקשבה פשוטה ושגרתית ללב תגלה איוושה ('רשרוש') המעידה על בעיה במבנה הלב.

 סימנים קליניים שניתן להבחין בהם בבית– בהתאם לסוג הבעיה ומקורה ניתן יהיה לראות אחד או יותר מהסימנים:

א. ירידה בסבילות למאמץ- כלב שמתחיל להראות סימנים של התעייפות מוקדמת- בטיול, בהליכה בתוך הבית, ריצה או עליה במדרגות. יתכן שיתנשף באופן מוגזם בעקבות מאמץ, או שייקח לו זמן להתאושש מפעילות שגרתית. הסימנים עשויים להגיע בבת אחת, או בהדרגה, ולעיתים ניתן לטעות ולחשוב כי הכלב פשוט "מזדקן" ולכן הירידה בכושר.

ב. שיעול- שיעול במצבי פגיעה לבבית עשוי לנבוע מהגדלה של הלב, עד כדי כך שגורם ללחץ על קנה הנשימה, וגירוי לשיעול. כמו כן שיעול עשוי להיגרם גם מבצקת ריאות, משנית לבעיה לבבית.

ג. שינויים קיצוניים במשקל- במצבים של בעיית לב כרונית מוכרת ירידה הדרגתית אך חמורה במשקל. במקרים אחרים ישנה צבירה בלתי נורמלית של נוזלים בחללי הגוף, ועם הצטברות הנוזלים נראה עליה במשקל. מכאן גם החשיבות של שקילת הכלב בכל ביקור במרפאה ומעקב אחר עקומת המשקל.

ד. קשיים בנשימה/מצוקה נשימתית- מחלת לב עשויה להתבטא באופן פתאומי ואקוטי בקושי נשימתי מסכן חיים, לרוב בשל בצקת ריאות. במצב זה ניתן להבחין בנשימות כבדות, שינוי צבע הלשון לסגלגל או כחלחל ולעיתים עמידה אופיינית- הכלב לא ירצה לשבת או לשכב, אלא יעמוד בפה פתוח, צוואר מתוח וברגלים קדמיות מרוחקות זו מזו, כמנסה לשאוף כמה שיותר אוויר. מצוקה נשימתית הינה מקרה חירום, ובמידה והכלב סובל ממנה-יש להגיע בדחיפות לקבלת טיפול וטרינרי.

הסכרת של נילי

נילי, כלבה מעורבת ותיקה בת 12 שמטופלת אצלי מאז שנולדה, הגיעה אלי לפני כשנה וחצי כשהיא לא ממש מרגישה טוב, ירדה במשקל והבעלים סיפר כי שותה המון . תיאבון היה תקין למדי.

בבדיקות דם ושתן שנערכו במקום (וגם אלו שבוצעו בוקר לאחר מכן בצום) נמצאו ערכים של מעל 400 גלוקוז בדם והימצאות גלוקוז בשתן, ממצאים שלא הותירו מקום לספק - לכלבה יש סכרת!!!

אינסולין הוא הורמון המופרש באופן טבעי בגוף, מאיבר סמוך לקיבה המכונה לבלב. האינסולין מופרש כאשר רמות הסוכר בדם עולות, כלומר- אחרי ארוחה. תפקידו של האינסולין הוא להעביר את הסוכר שבדם, הגלוקוז, אל תוך התאים. התאים זקוקים לגלוקוז המעניק להם אנרגיה לביצוע פעולותיהם החיוניות. 

במצב של סכרת, יש חוסר באינסולין או חוסר תגובה של התאים לאינסולין. כתוצאה מכך הגלוקוז לא נכנס לתאים ונשאר בדם. לכן רמות הסוכר בדם גבוהות מאוד, בעוד התאים עצמם "גוועים ברעב".  למעשה הנזק שנוצר הוא כפול – גם פגיעה בתפקוד התאים בשל מחסור באנרגיה וגם רמות גבוהות מדי של סוכר בדם שאינן בריאות לאיברים ועלולות לגרום נזק למערכת העצבים והראיה. בנוסף לכך  התאים הרעבים משדרים אותות מצוקה הגורמים לגוף לפרק שומן ושריר, עם תוצאות הרסניות.

אילו כלבים סובלים מסכרת?

סכרת מופיעה לרוב בכלבים בגיל הביניים ומעלה,  כלומר החל מגיל 7. הנפיצות עולה בגילאים המבוגרים ונמצא כי סכרת נפוצה יותר בנקבות.  כלבים מכל הגזעים עלולים לחלות בסוכרת.

Contact

טלפון

09-8987049

052-3862187

מייל

שעות פתיחה

ראשון-  9:30-12:30, 16:30-19:30

שני-     9:30-12:30, 16:30-19:30

שלישי- 16:30-19:30

רביעי-  9:30-12:30, 17:00-20:00

חמישי- 9:30-12:30, 18:00-20:00

שישי- 10:30-13:30

סניפים

דרך לב השרון 42

מרכז מסחרי צורן

אריות הגולן 36 ב

 רמת אמיר, צורן

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White LinkedIn Icon

©2023 by Dr. Mark. Proudly created with Wix.com